U Norveškoj su zeleni krovovi postali dio tradicije, jer se tokom srednjeg vijeka većina kuća zidala od drveta, a krov se izrađivao od kore breze i po pravilu prekrivao travom.
I dok je Francuska prošle godine uvela zakon da sve nove zgrade sagrađene u komercijalnim zonama moraju dijelom biti pokrivene ili biljkama ili solarnim panelima, u Norveškoj su zeleni krovovi.
Širom Norveške mogu se vidjeti kuće sa bujnom vegetacijom na krovovima koje se utapaju u okolni pejzaž. Gusta zelena trava, cvijeće, pa čak i drveće mogu se vidjeti na krovovima norveških kuća.
Prednosti ovakvih krovova su brojne. Pored toga što izgledaju interesantno, krovovi prekriveni zelenilom su i dugotrajni, pružaju stabilnost građevini i obezbjeđuju bolju izolaciju, što pomaže da se smanji energija potrebna za grijanje kuće zimi i hlađenje tokom ljeta.
Tokom srednjeg vijeka, za vrijeme Vikinga, većina kuća u Norveškoj imala je krovove prekrivene busenom trave. Ta tradicija je trajala sve do 19. vijeka.
Zeleni krovovi su u novije vreme doživeli pravu renesansu. Norvežani su uvidjeli brojne prednosti ovih krovova i oživjeli tradiciju. Mnoge kulturne institucije i komercijalne zgrade su zelene krovove integrisale u svoj dizajn kao alternativu savremenim građevinskim materijalima, a od 2000. godine Skandinavsko udruženje za zelene krovove dodjeljuje godišnje nagrade za najbolji projekat zelenog krova.
Izvor: kucastil.rs
Foto: Natalia Eriksson/inhabitat.com
Još zanimljivih članaka pronađite klikom ovdje!
Posjetite www.posjeti.ba
0 Comments