Dolaskom jeseni, kišnih i oblačnih dana, naše raspoloženje se rapidno mijenja i javlja se depresija. Doktori kažu da imamo simptom sezonskog afektivnog poremećaja (česte promjene raspoloženja). Depresiju prati melanholija i smatra se da ovaj poremećaj ima 10-20% svjetskog stanovništva. Manjak energije i manjak volje za rad uzrokuje manjak svjetlosti. Manje svjetlosti utiče na hormonalne promjene, kada endokrina žlijezda epifiza oslobađa hormon melatonin (koji ima uspavljujuće djelovanje).
Simptomi sezonskog poremećaja su:
-apetit se mijenja, žudite za slatkišima
-mijenjaju se navike spavanja
-debljanje
-smanjena koncentracija
-razdražlivost
-smanjena energija
Savjeti za poboljšanje raspoloženja – stop depresija:
- Boravite na otvorenom- što više vremena boravite na otvorenom, na svježem i hladnom zraku. Svjež i hladan zrak povećava nivo energije
- Boravite u prostoriji sa što više svjetlosti-nabavite svijeće sa mirisom citrusa, koji potiče dobro raspoloženje. Pojačajte svjetlost uz pomoć lampi.
- Ne koristite naočale za sunčanje-jer time potičete epifizu da oslobađa melatonin. Sunčeva energija je najbolji lijek za loše raspoloženje, te sunčane naočale umanjuju njeno djelovanje.
- Mijenjajte ishranu-kada vam nedostaje neka važna supstanca u organizmu, možete osjetiti depresiju i melanholiju. Ubacite u ishranu što više svježeg sezonskog voća i povrća. Hranu je najbolje konzumirati sirovu. Pijte čajeve, svježe sokove i jedite orašaste plodove i sjemenke.
- Koristitite suplemente- sunce sadrži najveći dio vitamina D, a to znači kada dan nije sunčan, trebamo uraditi dopunu suplementima. Vitamin B pomaže za bolje raspoloženje i pojačava energiju. Kada imamo nedostatak vitamina B, osjećamo emocionalnu nestabilnost i manju efikasnost raznih tjelesnih procesa. Preporuka je da koristimo 50 mg vitamina B dnevno. Depresija se smanjuje uz pomoć selena, magnezija i željeza.
Još zanimljivih članaka pročitajte klikom ovdje!
Sve o kulturi, tradiciji i turizmu pronađite na jednom mjestu – www.posjeti.ba
0 Comments