Začine od davnina koristimo u kulinarstvu, ali zbog jakih antioksidanskih svojstava uporedivi su i sa voćem i sa povrćem. Jelima i pićima daju izvanrednu aromu a pritom poboljšavaju okus hrane i to bez dodavanja masti, šećera, soli i kalorija. Začini kao lijek pozitivno utiču na jačanje imuniteta. Dodavanjem u jela svaka osoba pomaže organizmu i imunom sistemu u borbi protiv slobodnih radikala. Začini smanjuju upalne procese osim pomenute zaštitne uloge.
Upalni procesi su prethodnica mnogih hroničnih bolesti. Začini kao lijek mogu ubrzati metabolizam.
1. Bijeli luk
Bijeli luk suzbija viruse i parazite jer ima dejstvo antibiotika. Ovaj začin se dodaje u mnoga jela posebno bravetinu, masnom mesu, umacima, te kao začin za kobasice.
2. Peršin
Peršin sadrži vitamine A i C, folnu kiselinu, kalcij i željezo. Lišće se koristi za roštilj, omlete, pire, kuhana jela i salate. Ne kuha se zajedno sa jelima nego se doajemo neposredno prije serviranja.
3. Kopar
Kopar ima oštar okus i miris. Koristi se za ribu, boraniju, krompir i kao dodatak sosovima i salatama.
4. Komorač
Komorač ovu zeljastu biljku koristimo samo kao svjež začin i to najviše u jelima od krastavaca i nekim salatama. Porjeklo je sa Istoka.
5. Estragon
Estragon je začin čiji se listovi i vrhovi koriste za fine marinade, kao začin za juhu, za biljno sirće i kolače. Koristi se svježi i osušeni estragon.
6. Bosiljak
Bosiljak ima slatkast okus a svjež bosiljak ima jak miris. To je tradicionalno dodatak mnogim talijanskim specijalitetima. Dodaje se jelima sa paradajzom i janjetini.
7. Majčina dušica
Majčina dušica ima oštar miris. Dodaje se gljivama, mesu, tikvicama, dinstanim i pečenim jelima, povrću i marinadama.
8. Majoran
Majoran je začin za meso naročito za jela od mljevenog mesa. Koristi se za pikantne umake i perad.
9. Curry
Curry nije samo jedan začin nego mješavina začina iz indijske kuhinje. Sadrži 12 do 15 tropskih začina (biber, đumbir, korijander, macis i slično). Koristi se za jela od riže, ribe, meso, perad i razne umake. Ovaj začin treba držati u dobro zatvorenoj posudi.
10. Žalfija
Žalfija ima jak i gorkast miris. Savršeno se slaže sa mljevenim mesom, divljač, kupus, patlidžan i rižu.
11. Ružmarin
Ružmarin ovo je veoma aromatična mediteranska biljka. Listove se koriste uz janjentinu, junetinu, divljač, đuveč i pečeni krompir.
12. Menta
Menta ima sladak miris i hladan okus. Ovaj osvježavajući začin se koristi uz janjetinu, sosove, jabuke i kao dekoracija za salatu. Dodaje se u jogurt, kous-kous, grašak i mlade krompire. Grah će manje nadimati stomak ako se doda menta (makar i u kesi od čaja).
13. Origano
Origano ima poseban mriis. Koristi se za marinade, junetinu, grah, piletinu, patlidžan i tikvice. Odličan je za jela iz grčke kuhinje, omlete i paradajz sos.
14. Lovor
Lovor ima rezak miris i aromatičan ukus. Sa odlomljenim listom se oslobađa eterično/aromatično ulje. Koristi se u juhama, paprikašu, riba, meso i perad.
15. Kleka
Kleka zrnastim plodovima uvijek zeljastog žbuna kleke je potrebno dvogodišnje sazrijevanje. Koristi se za umake, jela sa kiselim kupusom i divljač.
16. Anis
Anis najbolja vrsta dobija se iz Španije. Pored sjemena „Pimpinella anisum“ koriste se i plodovi anisovog drveta. Doabr je za kolače i slastice te za liker.
17. Cimet
Cimet dobija se od unutrašnje kore tropskog drveta. Ima slatkast jak miris i aromatičan okus. Stavlja se u kolače, pudinge, voćne deserte, napitke, smoothie i slično. Idealan je za deserte od riže te u kombinaciji sa jabukama i kruškama.
18. Vanila
Vanila dodaje se desertima. Povećava apetit. Korisna je protiv mučnine, povraćanja i diajere.
19. Biber
Biber važan začin u zrnu. Bijeli oljušteni biber je blaži nego crni biber. Biber u zrnu dodajemo marinadama, a mljeveni biber se koristi za brojna mesna i riblja jela, umake, juhe, jela od povrća.
20. Korijander
Korijander ovo je začin jakog okusa koji odlično ide uz mrkvu. Ovaj začin je sastojak curry začinske mješavine.
21. Đumbir
Đumbir ima ljutkast okus. Dodaje se juhama, sosovima i varivu te slatkim jelima. Treba se pažljivo upotrebljavati zbog izdašnosti. Koristi se za jela od kruški i bundeve spremljene za zimu, za ragu, mesno pečenje, marinade, pekmeze i kolače.
22. Karanfilić
Karanfilić osušeni puoljci cvijeta do 12 metara viskog grma karanfilića. Koristi se najviše za kuhano vino, juhe, povrće te jela od mesa i divljači.
23. Kardamom
Kardamom samljeven sa ljuskom-glave zajedno sa sjemenom samljevenim u prah. Koristi se za slatkiše, kolače te kao začin za kobasice. Odlično se slaže sa kafom.
24. Morski oraščić
Morski oraščić je jezgro ploda orahovog drveta. Plod je sličan kajsiji. Upotrebljava se za poboljšanje ukusa jakih i slatkih juha i umaka, za jela od mljevenog mesa i kolače.
25. Začini kao lijek – Kim
Kim više od 5000 godina je poznat kao sredstvo za osvježenje stomaka. Sastoji se od osušenog rascijepljenog ploda biljke. Koristi se za juhe i umake, krompir, peciva i hljeb, povrće, jela od mesa, sir i kolače sa sirom.
NAPOMENA O AUTORSKIM PRAVIMA:
Preuzimanje dijela (maksimalno trećine) ili kompletnog teksta moguće je u skladu sa članom 14 Kodeksa za štampu i online medija Bosne i Hercegovine: “Značajna upotreba ili reprodukcija cijelog materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja autorskog prava, osim ako takva dozvola nije navedena u samom materijalu.”
Ako neki drugi medij želi preuzeti dio autorskog teksta, dužan je kao izvor navesti portal blog.domacin.ba i, na najmanje jednom mjestu, objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst. Ako neki drugi medij želi preuzeti kompletan autorski tekst, to može učiniti tek 24 sata nakon naše objave, uz dozvolu uredništva portala blog.domacin.ba, te je dužan objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.
Naslovna fotografija https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Datoteka:Podravka_Vegeta.jpg
Pogledajte još savjeta klikom ovdje!
0 Comments